Teach and Learn English

Personalizacja nowo poznanych struktur językowych

Dawno nie pisałam nic o tym jak się uczyć. Trzeba to zmienić, szczególnie, że zeszły tydzień obfitował w wasze pytania na ten właśnie temat. Bardzo często uczniowie zmagający się z językiem angielskim skarżą się na jedną rzecz. Mianowicie mówią, że uczą się gramatyki i słownictwa całkiem sumiennie, ale mimo wszystko nie potrafią użyć nowo poznanych struktur w mowie. Często mówią mi, że 'nie umieją ułożyć zdania z daną konstrukcją'. W efekcie zniechęcają się i tracą wszelką chęć do dalszej pracy, no bo efektu i tak nie widać (słychać).

Nie mogę powiedzieć, że mam jakąś magiczną receptę na takie zjawisko, ale to co najczęściej polecam i wiem, że kilku uczniom to naprawdę pomogło to personalizacja struktur językowych.

Poprzez taką personalizację mam na myśli dostosowywanie nowo poznanych struktur i słownictwa do własnych potrzeb i otaczającego nas świata.

Załóżmy, że uczymy się czasu Past Simple. Poznaliśmy go na zajęciach. Przychodzimy do domu, zabieramy się za pracę domową i... Zazwyczaj przeglądamy swoje notatki i materiały z zajęć i... staramy się 'odrobić' zadane ćwiczenia. Jak poszło nam to w miarę jak z płatka, to zamykamy zeszyt i mamy odfajkowane. Jak pojawiają się problemy, to ponownie wertujemy notatki i już zaczyna nam to działać na nerwy. Poddajemy się albo robimy ćwiczenia żeby je zrobić. 

Po pewnym okresie takiej nauki zaczynamy sie orientować, że niby o tym się już uczyliśmy, ale nadal nie potrafimy danej struktury zastosować.

Czasami zamiast odrobić tradycyjną pracę domową warto zrobić coś innego. Pozostańmy przy tym naszym czasie przeszłym. W domu wróćcie dokładnie przede wszystkim do zastosowań tego czasu, tzn. przypomnijcie sobie dokładnie kiedy się go używa. Na podstawowym etapie, jeśli mówimy o czasie Past Simple, powinniście się dowiedzieć, że używamy go między innymi do opisywania 'przeszłych dokonanych wydarzeń, przeszłych nawyków i upodobań'. 

Zastanówcie się chwilę i pomyślcie co ze swojego życia i swojej rzeczywistości możecie opisać za pomocą tej konstrukcji. Polecam zacząć od tego co zrobiliście dnia poprzedniego, poprzez to co robiliście w ostatni weekend, kończąc na tym co regularnie robiliście w przeszłości. 

Ja zawsze polecam naukę na głos. Jestem jej gorącym zwolennikiem z tego powodu, że sama wielokrotnie kiedyś tak uczyłam się mówić. Szczególnie pomogło to w tradycyjnej szkole średniej, gdzie mówienia nie było za wiele, za to gramatyki było w bród. Do tej pory pamiętam artykuły które wtedy przeczytałam i recytowałam na głos.

Polecam zatem układanie takich zdań 'o sobie' z nowo poznaną strukturą na głos. Jeśli jesteście wzrokowcami, polecam zapisanie też takich własno stworzonych zdań o sobie. Pamiętajcie jednak, że chcecie się nauczyć mówić, a nie pisać. Niezbędne jest układanie zdań na głos. Jeśli nie jesteście pewni, czy dobrze to zrobiliście, zapytajcie swojego nauczyciela. Gwarantuję wam, że dla nas to przyjemność pomóc jeśli widzimy, że ktoś się tak 'przejmuje' ;). 

Tą samą technikę można zastosować w przypadku słownictwa. Jeśli uczymy się jakichś nowych słówek, zastosujmy je w odniesieniu do siebie samych. Ułóżmy sobie z nimi zdania i sami je sobie powiedzmy na głos. Zawsze da się to zrobić!

Wiem, wiem, 'ale to głupio wygląda', 'nie mam czasu', 'nie bo nie wiem dlaczego, ale nie ;)'...

Personalizacji warto dać szansę, naprawdę! Nie ma zabawy bez ryzyka! No risk no fun! Nie zyskuje ten, kto nie ryzykuje!
Share:

4 komentarze:

 1. Jak najbardziej sie zgadzam, polecam te metody do nauki francuskiego :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pełna zgoda. :) A jeśli ktoś wstydzi się mówić na głos, to niech chociaż zacznie regularnie pisać o swoim otoczeniu, wykorzystując nowe konstrukcje. To o wiele skuteczniejsze niż trzaskanie na ilość zadań z gramatyki. ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgoda. Tylko personalizacja nie powinna się zaczynać dopiero przy pracy domowej, powinna się pojawić już podczas lekcji, a praca domowa może być po prostu naturalną kontynuacją tego, co zaproponuje nam na zajęciach nauczyciel. A jeżeli nie proponuje... może czasem warto poprosić.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chcesz wiedzieć, jaka jest pogoda w Warszawie? Odwiedź stronę internetową http://www.gismeteo.pl/weather-warsaw-3196/

  OdpowiedzUsuń

Categories

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Łączna liczba wyświetleń

Szukaj na tym blogu

Follow by Email

Copyright © IngliszTiczer.pl | Powered by Blogger

Design by ThemePacific | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com