Jaką książkę wybrać? Jak to zrobić? Gdzie ją dostać? A może lepiej słuchać? Postaram się znaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących czytania książek po angielsku.
Muszę przyznać, że bardzo często na pewnym etapie nauki, moich uczniów nachodzi myśl aby przeczytać książkę po angielsku - i zawsze wtedy z jednej strony strasznie się cieszę, a z drugiej - zaczynam się martwić. Dlaczego? Ponieważ jeśli nie dobierzemy sobie książki 'z głową' to jest duże prawdopodobieństwo, że albo się szybko zniechęcimy albo kompletnie spadnie nam motywacja do nauki, bądź też - z góry stwierdzimy, że nie damy rady bo to za trudne. A wcale tak być nie musi! Czytanie książek w języku docelowym może bardzo urozmaicić naszą naukę. Musimy tylko wiedzieć jak wybrać tę właściwą.
Od czego zacząć?
1. NASZE ZAINTERESOWANIA
2. NASZ POZIOM ZAAWANSOWANIA JĘZYKOWEGO
Zwróćcie uwagę w jakiej kolejności wymieniłam powyższe kryteria - nie jest ona przypadkowa. Osobiście uważam, że w nauce języka obcego przede wszystkim należy się kierować własnymi zainteresowaniami, tym co nas 'kręci' i takich materiałów - w szczególności do nauki samodzielnej - należy poszukiwać. Znam uczniów, którym w zdobywaniu wiedzy z innych dziedzin wcale nie przeszkadzał niski poziom językowy który reprezentowali. A nie znam nikogo, kto pomimo że nie lubi Jane Austen, przeczytałby całą 'Dumę i Uprzedzenie'. Ba! I jeszcze do tego czerpałby z tego przyjemność!
Dlatego ZAWSZE przede wszystkim kierujmy się zainteresowaniami. I powiem to od razu - jak nie lubimy czytać książek, to nie będzie najlepszym pomysłem czytanie ich po angielsku. Może wolimy słuchać? Albo oglądać? A może interesujemy się modą lub grami komputerowymi? Gotowaniem? Wtedy o wiele lepiej będzie poświęcić ten cenny czas którego i tak nie mamy na posłuchanie, obejrzenie lub przeczytanie artykułu na dany temat. Aczkolwiek, postaram się pokazać kilka opcji 'książkowych' i dla takich mocno zdeterminowanych ;)
Nasz poziom to też coś, czego w ogóle zignorować nie będziemy w stanie. Warto zatem wiedzieć mniej więcej na jakim etapie nauki się aktualnie znajdujemy i czemu zdołamy podołać. Możemy albo zapytać naszego nauczyciela o to jaki poziom reprezentujemy, albo zrobić jeden z darmowych testów online:
O czym jeszcze warto pamiętać?
Czytanie książki w języku obcym bardzo ułatwi nam fakt, że znamy, chociażby mniej więcej, jej treść. Warto przygodę z książkami zacząć od takich pozycji, które już czytaliśmy po polsku. Można też zabrać się za książkę na podstawie której oglądaliśmy film lub serial - to na pewno ułatwi nam zadanie.Trochę pomysłów na to, co można czytać
(oczywiście lista pomysłów jest zupełnie subiektywna i powinna być traktowana jako inspiracja do poszukiwania czegoś co nas zainteresuje;)
Coś NIEOCZYWISTEGO...
... czyli POEZJA
Oczywiście szczególnie polecam tym, którzy w ogóle lubią wiersze, ale nie tylko. Przewagą wierszy jest ich długość, a w zasadzie - krótkość ;) Możemy poświęcić dosłownie dziesięć minut na lekturę. Wybór jest tutaj ogromny - ja uwielbiam wydania dwujęzyczne, takie gdzie na jednej stronie mam wersję oryginalną, a na drugiej - przekład. (Warto też dodać, że w tej dziedzinie tłumaczy mamy wyśmienitych!)
Oczywiście - są i minusy. Mamy tutaj język poetycki - nie każdego może to wciągać ;) Ale czasami warto spróbować!
Coś, czego KONIECZNIE TRZEBA SPRÓBOWAĆ!
... czyli KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Tak naprawdę czytanie książek dla dzieci ma same zalety. Po pierwsze, język jest prostszy. Po drugie, najczęściej znamy już te historie, co ułatwia zrozumienie i w efekcie nie frustrujemy się czytaniem. Po trzecie, takie książki są często krótkie. No i, last but not least, zawsze możemy je czytać z dziećmi, dzieciom, etc.
Polecam w szczególności np. 'The Little Prince', czyli 'Małego Księcia' Antoine de Saint-Exupery, 'Pippi Longstocking' Astrid Lindgren czy chociażby 'Winnie-the-Pooh' A.A. Milne.
A może podobał nam się zawsze Harry Potter..? Jest również całkiem przystępny po angielsku ;)
Coś UTARTEGO, ale NIEZAWODNEGO...
... czyli WSPÓŁCZESNE BESTSELLERY
'BRIDGET JONES'S DIARY' - świetne dla tych którzy myślą, że nie dadzą rady przeczytać książki po angielsku, ponieważ rozdziały są tutaj krótkie i zwięzłe, język współczesny i codzienny, no i ten humor! Ponad to, znamy już na pewno tę historię, co tylko ułatwi czytanie.
Drugi pomysł to może być Zadie Smith (zdecydowanie jednak trochę trudniejsza), Nick Hornby, Jodi Picoult, Liane Moriarty czy chociażby JoJo Moyes - kto co lubi. Zasada jest tutaj prosta - wybierajcie powieści obyczajowe, literaturę (nie za) piękną ;) - język wtedy będzie bardziej przystępny.
Coś, Z CZEGO ISTNIENIA CZĘSTO NIE ZDAJEMY SOBIE SPRAWY
... czyli READERS'y
Są to uproszczone wersje zazwyczaj bardzo popularnych książek przeznaczone właśnie dla tych, którzy chcą się uczyć czytając. Bardzo często dołączone jest do nich CD, są wzbogacone o ćwiczenia, listy słów, etc. Co więcej - bardzo łatwo wybrać pozycję dostosowaną do naszego poziomu, ponieważ READERS'y są zawsze jasno opisane - od poziomu A1 do C1 (chociaż polecałabym w szczególności kochanym poziomom B, czyli średniozaawansowanym lub poziomowi A2)Gdzie kupować książki po angielsku?
Książki w oryginale wcale nie musza kosztować fortuny. Oczywiście były takie czasy, kiedy dostanie ich graniczyło z cudem albo potem jak już były dostępne, to kosztowały krocie. Dzisiaj jest wiele sposobów 'zdobycia' takich książek po bardzo małych kosztach.
ANTYKWARIATY
Ameryki tutaj nie odkrywamy - wystarczy poszperać na Allegro - jest tam sporo antykwariatów, które mają w swoich zasobach książki w oryginale za grosze.
Ja osobiście jestem wierną fanką antykwariatu na ul. Puławskiej 140. Pan Paweł wie wszystko o swoim asortymencie i zawsze świetnie i sprawnie doradzi oraz znajdzie nam książkę której szukamy. Posiada bardzo dużo współczesnej obyczajówki, typowych bestsellerów i dużo książek dla dzieci. Większość pozycji jest w cenie 9zł.
Link: thebooks.pl
SECOND - HANDY
Nie zliczę ksiązek, które nabyłam w second-handach za grosze. Czasami nawet kupuję, żeby je rozdawać ;) Większość książek dla dzieci mam z ciucholandów. Jest oczywiście jeden minus - możemy kupić to, co jest w danej chwili dostępne oraz zazwyczaj są to niezbyt ambitne pozycje. Chociaż, stare wydanie Dostojewskiego w przekładzie na angielski zakupiłam właśnie tam za całe 5zł.
KSIĘGARNIE INTERNETOWE
Jest ich dużo: livro.pl, thebookshop.pl, bookcity.pl i wiele wiele innych. Te znam i też polecam za duży wybór, ceny i dostępność nowości.
ZA DARMO!
Tak. Jak najbardziej za free! Na przykład tutaj: loyalbooks.com. Znajdziemy tutaj zarówno ebooki jak i audiobooki za darmo. Jest tylko jeden minus - mamy tutaj zazwyczaj klasykę, nie znajdziemy ostatnich nowości, ale tak czy siak warto sprawdzić.
Jeśli lubimy audiobooki, to darmowe znajdziemy też tutaj: openculture.com.
BIBLIOTEKI
W warszawskich bibliotekach znajdziemy sporo książek w oryginale. Na przykład tutaj: ursynoteka.pl - dobra wiadomość dla ursynofili ;)
CIEKAWOSTKA
Szczególnie teraz pojawia się wiele atrakcji pod tytułem 'sławni czytają, śpiewają, etc.' Na storylineonline.net możemy obejrzeć i posłuchać jak znani i lubiani ze świata anglosaskiego czytają książki po angielsku. Bardzo miło się to ogląda :)
Trzymam kciuki za wytrwałych i mam nadzieję, że może chociaż trochę udało mi się Was zachęcić do czytania po angielsku!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz