Teach and Learn English

Zasady Zygmunta Broniarka

Zawsze fascynował mnie proces uczenia się. Ostatnio natknęłam się na bardzo ciekawy artykuł o pewnym niemieckim poliglocie i dało mi to do myślenia. Mianowicie, kto jeśli nie poliglota który opanował wręcz oszałamiającą ilość języków obcych ma wiedzieć jak efektywnie uczyć się języków obcych?


Zaczęłam drążyć temat i trochę się zawiodłam, ponieważ okazuje się, że większość poliglotów tak na prawdę nie ma jakichś wyszukanych sposobów na naukę. Zazwyczaj poświęcają jej po prostu bardzo dużo czasu czytając książki w oryginale, studiując samodzielnie gramatykę i nie rzadko mówiąc po prostu do siebie.

Rzadko kiedy dzielą się 'swoimi sposobami' i traktują naukę języków jako hobby.

Zygmunt Broniarek
Natknęłam się jednak na pewien 'przypadek' poligloty który nawet spisał swoje zasady tyczące się nauki języków obcych. Zygmunt Broniarek, bo o nim mowa, urodzony 27 sierpnia 1925 w Warszawie zmarł w tym roku w marcu. Był polskim publicystą, dziennikarzem i felietonistą, autorem książki "Jak nauczyłem się 8 języków." 

Spisał on 10 zasad tyczących się nauki języków obcych. Wydaje mi się, że trzeba je traktować z lekkim przymrużeniem oka, ale ogólnie może komuś pomogą:Dziesięć zasad Zygmunta Broniarka:

1. Jeżeli uczysz się języka sam, zaczynaj naukę małymi porcjami: po jednym zdaniu, a nawet po pół zdania, jeżeli jest ono dłuższe. Lepiej znać mniej obcego tekstu płynnie, niż więcej - "po łebkach". 


2. Jeżeli uczęszczasz do szkoły lub na kursy, MUSISZ w domu utrwalać to, czego się na lekcji nauczyłeś. Zrób to tego samego dnia. NIE WOLNO Ci przerywać kontaktu z językiem w te dni, w których lekcji nie masz. POD ŻADNYM POZOREM! W dzień wolny od lekcji powtarzaj to, czego się nauczyłeś poprzedniego dnia. Wiele osób uważa, że samo zapisanie się na kurs obcego języka wystarcza do nauczenia się go. Nic bardziej błędnego. Jeżeli sam nie włożysz wysiłku w naukę języka obcego, NIKT Cię go nie nauczy. 

3. Weekendy (soboty i niedziele) nie mogą być pretekstem do nieuczenia się obcego języka. Zasada jest następująca: ucz się języka obcego PRZEZ SIEDEM DNI W TYGODNIU. 

4. Jeżeli z jakichś względów musisz przerwać naukę na kilka dni, podejmij ją natychmiast, gdy tylko możesz. Nie mów sobie samemu:"Rozpocznę od jutra". Nie! Rozpocznij naukę od tej godziny, w której już możesz to zrobić. 

5. Tylko ciężka, obłożna choroba może przerwać naukę języka obcego w ogóle. Natomiast na przykład lekkie przeziębienie i konieczność przeleżenia dnia w łóżku jest wspaniałą okazją do UCZENIA się języka, a nie do UNIKANIA tego. 

6. Nie zrażaj się trudnościami, ucz się, ucz się i jeszcze raz ucz się. Im intensywniejsza będzie Twoja nauka, tym szybciej będziesz mówił obcym językiem. 

7. Wiedz, że do nauki języka obcego nie są potrzebne specjalne zdolności, przeciętna inteligencja wystarczy. Specjalne zdolności są potrzebne do nauczenia się DOBREGO AKCENTU w obcym języku, nie zaś do płynnego mówienia tym językiem. Lepiej mówić płynnie obcym językiem z nie najlepszym akcentem, niż nie mówić nim w ogóle. 

8. Pamiętaj, że tylko Ci znają rzeczywiście dobrze obcy język, którzy władają nim w mowie i w piśmie. Musisz więc ćwiczyć także pisanie. Ale nie smuć się, jeżeli nie umiesz jeszcze dobrze pisać w obcym języku, natomiast możesz nim mówić, to i tak bardzo, bardzo dużo. 

9. Ciesz się z każdej okazji publicznego wypowiadania się w języku obcym. Przygotuj się do takiej wypowiedzi jak najsolidniej. Zobaczysz, jaka to uciecha i radość. 

10. I wiedz, że dobre opanowanie jednego języka obcego ułatwia nauczenie się następnego. 
Share:

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Categories

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Łączna liczba wyświetleń

Szukaj na tym blogu

Follow by Email

Copyright © IngliszTiczer.pl | Powered by Blogger

Design by ThemePacific | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com