Teach and Learn English

GUT

Ostatnio przeglądając BBC News (jeden z moich ulubionych serwisów informacyjnych;) natknęłam się   na serię artykułów i materiałów filmowych (na przykład ten) na temat dwojga reporterów którzy zadzwonili do szpitala gdzie przebywała księżna Cambridge i podając się za samą królową uzyskali informacje na temat przyszłej matki następcy tronu. Niemal wszędzie reporterzy powtarzali iż są GUTTED...
GUT /gʌt/ to przede wszystkim JELITO, ale jest to nieco nieformalne określenie, termin bardziej medyczny to INTESTINE.Meat stays in the gut longer than vegetable matter.GUTS natomiast jest niepoliczalne i oznacza FLAKI, ale bynajmniej nie takie w zupie! Są to po prostu BEBECHY:He got a knife in the guts.

He had a pain in his guts.
GUTS to wnętrza nie tylko człowieka ale i również budynku, lub mechanizm wewnątrz maszyny:He took the guts out of the old clock.


Jeśli powiemy:


That's basically the guts of Darwin's theory. 


lub


The guts of his speech was simply save energy.


w tym wypadku GUTS oznacza SEDNO lub SPROWADZANIE SIĘ DO CZEGOŚ.
Idąc dalej, GUT to też brzuch, szczególnie jeśli jest duży, czyli można by powiedzieć taki BEBECH lub BANDZIOCH. Ba! BEER GUT to nic innego jak BEBECH PIWOSZA jako że BRZUSZEK PIWNY (lub MIĘSIEŃ jak się go czasami określa) to już jest BEER BELLY i jest to zdecydowanie bardziej pieszczotliwe określenie ;)He's got a huge beer gut.
GUTS to też ODWAGA, albo wolałabym powiedzieć JAJA:He had the guts to ask her out. ( = miał jaja, żeby ja zaprosić na randkę)

We need a president with guts.
It takes a lot of guts to admit to so many people that you've made a mistake.


Z drugiej strony można być też GUTLESS, czyli tchórzem.
GUT FEELING albo GUT REACTION to PRZECZUCIE:I have a gut feeling that there are going to be problems. ( = mam przeczucie, że będą problemy)
My gut reaction was that he was lying.
GUT
funkcjonuje również jako czasownik i oznacza PATROSZYĆ, czyli ni mniej ni więcej wyciągać bebechy ;))She gutted the fish and cut off their heads.lub WYPALAĆ, WYWRACAĆ DO GÓRY NOGAMI, NISZCZYĆ:A fire gutted the bookshop last week.

We gutted the house. 


NO i w końcu GUTTED, czyli ZNIESMACZONY, taki w którym się wszystko przewraca:We were all gutted over what happened. ( = wszystko się w nas przewracało na myśl o tym co się stało)

Kate Middleton hoax DJs "gutted and heartbroken" over nurse death
Kilka ciekawych wyrażeń:hate somebody's guts

szczerze kogoś nienawidzić
I hate his guts after he lied to me.


work one's guts out

wypruwać sobie flaki
I'm working my guts out to make ends meet and you are just sitting doing nothing.


scream one's guts out

wydzierać się na całe gardło
Stop screaming your guts out! I can hear you.


misery guts

ponurak, smutas


gut-wrenching /ˈgʌtˌrent ʃ.ɪŋ/

coś co sprawia, że zbiera nam się na wymioty, takie ohydneTUTAJ jest jeszcze 'plotkarski' artykuł z Daily Mail na temat poruszony na początku posta ;)Share:

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Categories

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Łączna liczba wyświetleń

Szukaj na tym blogu

Follow by Email

Copyright © IngliszTiczer.pl | Powered by Blogger

Design by ThemePacific | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com