Teach and Learn English

Podcasts

Podcast 
Wiele osób o tym mówi, ale ... No właśnie -  mało kto wie jak i skąd je dostać, jak z nich korzystać i w końcu o co w ogóle chodzi z tymi podcastami ;))Let's start with the definition... czyli zacznijmy od definicji ;)

A podcast is a type of digital media consisting of an episodic series of audio, video or PDF files subscribed to, downloaded or streamed online to a computer or a mobile device. The word PODCAST has been derived from BROADCAST and POD (after the famous portable iPod). So it's some kind of a broadcast downloaded to your portable device.

Podcast to rodzaj cyfrowego medium składający się z epizodycznych plików audio, video lub PDF, które możemy zasubskrybować (czyli zaprenumerować ;), ściągnąć na swój komputer lub telefon. Słowo PODCAST powstało ze słowa BROADCAST (nadawać,emitować; audycja) oraz POD (od słynnego już urządzenia iPod firmy Apple). Jest to zatem pewnego rodzaju audycja którą możemy pobierać z internetu na swój komputer lub telefon. 

Większość podcastów jest zupełnie darmowa i każdy może sobie z nich korzystać.Some useful links to really nice podcasts 
(and programmes you might need):
Kilka sprawdzonych linków do podcastów 
(i programów których możecie potrzebować)Scientific American

Super ciekawe podcasty naukowe. Raczej dla zaawansowanych lub fanatyków, ale polecam.


Świetna strona, unikalna dlatego, że zawiera podcasty prostsze zatem bardziej nadające się dla niższych poziomów. Możemy posłuchać sobie nagrania na stronie, a potem pod spodem mamy do tego nagrania ćwiczenia. Super!


Świetne, mamy kategorie do wyboru, polecam w szczególności zakładkę Children's learning and fun, gdzie znajdziecie podcasty dla najmłodszych.
Program iTunes od Apple, mój 'manager' pracy z podcastami. 
Od tego się zaczęło :) Jest to podcast w amerykańskim angielskim. Znajdziecie tam scenki z życia wzięte, np. u lekarza czy w restauracji zaopatrzone w komentarz z wytłumaczeniem kluczowego słownictwa. Dialog jest najpierw nagrany w wersji 'spowolnionej i wyraźnej', potem jest wytłumaczenie słownictwa a pod koniec słuchamy dialogu w wersji naturalnej. Co jakiś czas pojawia się odcinek z serii English cafe, w którym zawsze jest trochę 'kulturówki' czyli opowieści o kulturze i historii USA. Super!

Strona biblioteki Kongresu USA, na której też znajdziecie sporo ciekawych rzeczy. Raczej dla tych którzy lepiej znają jęz. angielski.Na stronie The Guardian też dobrobyt jeśli chodzi o podcasty. Dla bardziej zaawansowanych.Kopalnia nagrań, można sobie również ściągnąć aplikację na telefon.
Ciekawe podcasty na iTunes:

English as Second Language POD (to co powyżej)
BBC
Polecam też animowane filmy, tj. Dilbert czy Pearls before Swine, jest też Ulica Sezamkowa :)
CNN
TED Talks
i wiele wiele innych
Jak sobie zgrać podcast krok po kroku

1. Wejdź na Apple's iTunes i pobierz program na komputer.

2. Zainstaluj iTunes na kompie.

3. Wejdź na iTunes Store (po lewej stronie ekranu w kategorii SKLEP)

4. Przewijaj stronę aż znajdziesz Podcasts.

5. Przejrzyj wszystko dokładnie i wybierz coś dla siebie, jak chcesz to zasubskrybować to kliknij na SUBSCRIBE FREE na dole ikonki podcastu.

6. Jak już zasubskrybowaliście jakieś podcasty, to należy teraz wejść do zakładki Podcasts w kategorii Biblioteki. Tam są te właśnie podcasty.

7. Kliknij dwa razy na ikonkę podcastu. Otworzy się lista odcinków. Klikaj pobierz do woli :)

8. Jak odcinek jest ściągnięty to możesz go przenieść do katalogu. Polecam utworzyć najpierw katalog. Klikamy na krzyżyk w lewym dolnym rogu i dodajemy nowy katalog.

9. Przeciągamy wybrane odcinki do nowego katalogu, jak mamy już listę to klikamy na nazwę listy (po lewej) i wybieramy Zapisz Listę na Płytę. 

10. No dalej to już jest proste jak drut :)

Powodzenia

ps.   Jeśli czegoś tu brakuje, a na pewno można by co nie co dodać, to piszcie. Będę udoskonalać :)
Share:

4 komentarze:

 1. Hej:),
  ja znów z jakimś pytaniem dziś:)
  Ściągnęłam sobie niektóre odcinki wraz z transkrypcją za pomocą Itunes. I... yyy, gdzie one są :D Dałam na ściąganie, a chciałabym mieć je na pulpicie i wydrukować sobie transkrypcję, ale nie wiem gdzie poszły:)
  Możesz mi powiedzieć, gdzie one się zapisują po ściągnięciu?

  Dzięki jak zwykle :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ooops, trudno powiedzieć, może sprawdź w downloads jesli pracujesz na Windowsie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Patrzyłam i nie ma w downloads. Nie szkodzi :) poszukam sobie :) dzięki za odpowiedź:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Moniko, jakby ktoś miał ten problem co ja, to zamieszczam tu odpowiedź na pytanie, gdzie to jest:) jeśli ktoś ma windowsa:

  DYSK C
  USERS
  MUSIC
  ITUNES MEDIA
  PODCAST
  :)

  OdpowiedzUsuń

Categories

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Łączna liczba wyświetleń

Szukaj na tym blogu

Follow by Email

Copyright © IngliszTiczer.pl | Powered by Blogger

Design by ThemePacific | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com