Teach and Learn English

Notes taking

Notes taking to robienie notatek. Niby nic, a jednak jest to kluczowa sprawa przy nauce czegokolwiek. Dobrze zrobione notatki potrafią szalenie ułatwić zapamiętywanie nowego materiału. 


Kilka zasad:

1. Pamiętaj, że notatki które sporządzasz są tylko dla ciebie, więc mają być czytelne DLA CIEBIE, A NIE DLA INNYCH.

2. Bądź rozrzutny! Unikaj skondensowanych porcji tekstu, np. zapisywania całej strony/kartki linijka pod linijką. Nie tylko jest to zniechęcające dla oka, ale przede wszystkim utrudnia zapamiętywanie. 

3. Używaj kolorów!!! Wyróżniają porcje materiału do zapamiętania, sprawiają, że tekst jest bardziej interesujący dla oka. Cienkopisy, flamastry i zakreślacze, ba nawet kredki, czy cokolwiek innego co jest kolorowe i nie wieje nudą powinno zadomowić się na twoim biurku!

4. Używaj wyobraźni! Jak chcesz sobie coś zanotować w poprzek strony to po prostu to zrób, a może spróbuj sobie coś zanotować lewą ręką jeśli jesteś praworęczny - nie tylko zapamiętasz to co notujesz na dłużej, ale także zmusisz swój umysł do wysiłku i ćwiczeń.

5. Rysuj, rysuj, rysuj! Zasada jest prosta- im bardziej koślawy i 'nieładny' rysunek tym dłużej go zapamiętamy. 

6. Unikaj rutyny! Zmieniaj kolory, sposoby i style robienia notatek. Niech każda strona w twoim notesie wygląda nieco inaczej.
Kilka przykładów:

Mind Mapping - mapa myśli
Na środku rysujemy jakieś słowo (np. kick) i strzałkami dorysowujemy i opisujemy kolejne jego znaczenia, jako rzeczownika (NOUN), czasownika (VERB) czy innych części mowy w zależności od potrzeby. Możemy również zanotować idiomy z danym słowem lub phrasal verbs.
Mind mapping jest świetny do grupowania słownictwa pod względem kategorii, np. WEATHER (pogoda) (patrz rysunek).
Mind Mapping - czyli mapa myśli. KICK

Mind Mapping - Weather
Segregowanie/Systematyzowanie
Polega na segregowaniu części zdania w taki sposób aby zasady nim rządzące były bardziej widoczne i czytelne. Świetny sposób do robienia notatek i uczenia się gramatyki.Segregowanie.
Wyżej: zasada nie używania WILL po łącznikach zdań czasowych mówiących o przyszłości.
Poniżej: Present Simple- pozycja przysłówków częstotliwości w zdaniu twierdzącym.

Rysunki
Świetne do wszystkiego. Ilustrujemy sobie słówka, gramatykę, w zasadzie wszystko można narysować. U mnie jako przykład-  sposoby udzielania rad i słownictwo związane z rodziną.
Rysunki- Udzielanie rad.Ten rysunek zrobiłam na podstawie bardzo podobnej ilustracji, którą podpatrzyłam u jednej z moich uczennic. Narysowała sobie bardzo podobnie jak ja tutaj drzewko genealogiczne swojej rodziny i podpisała nazwy jej członków. Ja dodałam jeszcze kolory;)Moje własne notatki wygrzebane sama nie wiem skąd;) Zawsze jak oglądam film albo serial sprawdzam słówka i jak mam czas to notuję co ciekawsze rzeczy. Ten notes pochodzi z czasów gdy nałogowo wręcz oglądałam CSI, w szczególności Las Vegas;) Dzięki temu niesamowicie poszerzyłam swoje słownictwo z zakresu zbrodni, śledztwa, medycyny sądowej itp.a na koniec małe co nie co;)Share:

4 komentarze:

  1. Podoba mi się, że wszystko tak ciekawie obrazujesz :) W liceum, przygotowując się do sprawdzianów zawsze robiłam sobie takie kolorowe notatki. Na studiach najbardziej lubiłam rozpisywać sobie zagadnienia gramatyczne - to świetny sposób na naukę gramatyki :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jesteś bardzo uzdolniona... Artystycznie :)

    OdpowiedzUsuń

Categories

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Łączna liczba wyświetleń

Szukaj na tym blogu

Follow by Email

Copyright © IngliszTiczer.pl | Powered by Blogger

Design by ThemePacific | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com