Angielski dla Wymagających

Strategie ulepszania pamięci

Zapamiętywanie jest kluczowym elementem w procesie uczenia się. Nie ma co do tego wątpliwości, zatem warto wiedzieć jak ulepszać zapamiętywanie nowych informacji na dłużej. 

Zrozumienie to nie zapamiętanie

Uczniowie często zapominają, że jest istotna różnica pomiędzy ZROZUMIENIEM a ZAPAMIĘTANIEM nowych informacji. Oczywiście zrozumienie danego materiału jest niezbędne do jego zapamiętania, ale zrozumienie nie oznacza, że dany materiał został zapamiętany. To, że rozumiemy jak używać Present Perfect nie oznacza, że potrafimy go używać w praktyce. Do tego niezbędne są ćwiczenia, które pomogą nam te zastosowania Present Perfect zapamiętać. 


Wykorzystywanie tego, co już wiemy do zapamiętywania nowych informacji

Dużo lepiej rozumiemy i zapamiętujemy nowy materiał jeśli jest on w jakiś sposób zestawiony lub skontrastowany z czymś, co już całkiem nieźle znamy. Jeśli zaczynamy się uczyć np. Present Perfect powinniśmy zestawić go z np. Present Simple lub Past Simple, tak aby różnica pomiędzy nimi została uwydatniona. 

Present Simple: I live in Warsaw. (= a general fact; a state)
Present Perfect: I have lived in Warsaw for 10 years. (= a general fact too, but we want to underline the fact for how long)

Past Simple: I bought these shoes yesterday. (= a completed past event, we know when it happened)
Present Perect: I've bought these shoes! (= a completed past event too, but we do not say when it happened exactly)

O wiele prościej będzie nam zapamiętać Present Perfect jeśli skontrastujemy go z innymi czasami które już dobrze znamy, ponieważ zapamiętamy go właśnie w kontekście. Jeśli wyobrazimy sobie naszą wiedzę jako drzewo, to nowa informacja lub materiał powinne być kolejną "gałęzią" która jest do czegoś doczepiona lub z czegoś wyrasta. Sama w sobie nie ma prawa istnieć.

To samo tyczy się słownictwa, łatwiej zapamiętamy słowo comfortable jesli zestawimy je np. z armchair - a comfortable armchair. Przykłady można by tu mnożyć.


Powtarzanie powtarzaniu nie równe

Bardzo wielu z nas uczy się nowych słówek na pamięć, niejako biernie wtłaczając sobie słowo i jego znaczenie do głowy. Nierzadko robimy tak z całą listą słów. Jest to powtarzanie podtrzymujące, które 'podtrzymuje' daną informację w naszej pamięci krótkotrwałej, ale nie przyczynia się do 'przeniesienia' jej do pamięci długotrwałej. W celu przeniesienia informacji do pamięci długotrwałej musimy się nieco bardziej wysilić i powtarzać materiał rozwojowo. To jest trochę tak jakbyśmy się musieli pochylić nad każdym słówkiem osobno i poświęcić mu nieco więcej czasu. Nie tylko zapamiętać znaczenie i pisownię wyrazu, ale ułożyć z nim zdanie, połączyć go z jakimś innym lub innymi wyrazami, zapamiętać w kontekście. Powtarzanie rozwojowe oznacza też aktywne wykorzystanie wyobraźni - połączenie danego słowa lub zagadnienia gramatycznego z obrazem, ilustracją czy samodzielne wykonanie takiej ilustracji. Takim kreatywnym sposobem powtarzania i zapamiętywania nowych informacji są techniki mnemoniczne (o których pisałam obszernie w tym poście) i kreatywne podejście do sporządzania notatek (o notatkach obszerniej pisałam w tym poście).

Oczywiście uczenie się na pamięć i powtarzanie podtrzymujące są tez potrzebne, ale nie wystarczą jeśli chcemy zapamiętać materiał na długo.


Autodiagnoza sensoryczna lub metapamięć ;)

Każdy dobry nauczyciel wie, że powinien różnicować sposób przekazywania informacji uczniom, ponieważ ma do czynienia z osobami które się nie raz diametralnie od siebie różnią. Sposób nauczania musi uwzględniać różne techniki, tak aby zarówno kinetycy, wzrokowcy jak i słuchowcy mogli mieć możliwość zapamiętania materiału w sposób dla nich najprostszy. Tak samo jak powinien pamiętać o tym nauczyciel, musimy pamiętać o tym przede wszystkim my. Warto zastanowić się nad swoim preferowanym sposobem uczenia się i wywnioskować jaki typ w nas przeważa (bo nigdy nie jesteśmy tylko słuchowcami, czy tylko kinetykami) i konsekwentnie zacząć uczyć się w sposób nam najdogodniejszy. (Sporo pisałam o tym w postach TUTAJTUTAJ i TU).


Urozmaicone zapamiętywanie

Pamiętajmy, że nauka to nie tylko siedzenie nad książkami. Nauka to też wychodzenie na zewnątrz, oglądanie filmów, słuchanie ludzi i granie w gry komputerowe. Oczywiście pod warunkiem, że ma to związek z tym, czego się uczymy. Jeśli uczymy się jakiegoś języka, to niech nasze hobby też będzie połączone z tą nauką. Grajmy w gry komputerowe jeśli to lubimy, ale niech będą w języku obcym. 


Przygotowywanie dobrego gruntu

Jeśli kiedykolwiek uczyliście się języka angielskiego w szkole lub ogólnie z nauczycielem, to na pewno pamiętacie, że zawsze zanim przeczytaliście dany tekst musieliście odpowiedzieć na pewne pytania, zrobić jakieś ćwiczenie lub wyjaśnić kilka słów, które pojawią się w tekście. Może nauczyciel trochę wam opowiedział o czym będzie tekst który za moment przeczytacie, a może trochę rozmawialiście o czym może być ten tekst i czego się po nim spodziewacie? Jestem pewna, że tak. Dlaczego? Ponieważ uczeń o wiele lepiej zrozumie i zapamięta tekst do którego przeczytania jest "przygotowany". Jeszcze lepiej, gdy będzie nim zaciekawiony. Czy chcecie obejrzeć film o którym nic nie wiecie czy może ten o którym coś czytaliście lub oglądaliście jego trailer? Na pewno w 99% ten drugi. Wniosek? Zanim zabierzemy się za czytanie artykułu w gazecie lub książki po angielsku, oglądanie filmu czy czegokolwiek innego, najpierw o tym trochę poczytajmy, dowiedzmy się czegoś więcej, zastanówmy się nad tym czego oczekujemy i o czym to może być. Przygotowujemy w ten sposób grunt pod nowa wiedzę. 


Złota Jesień Pamięci

Osoby w podeszłym wieku powinne wiedzieć, że to ich pamięć krótkotrwała najszybciej się "starzeje" i w związku z tym, tym bardziej powinne unikać technik zapamiętywania opartych na pamięci krótkoterminowej. Uczenie się listy słów na pamięć odpada kompletnie. Jedynie powtarzanie rozwojowe może nam ułatwić zapamiętanie. Nauczyciele też powinni pamiętać o tym ucząc starszych uczniów. Jest zupełnie normalnym, że nie rozumieją szybko instrukcji lub nie od razu wiedza co mają zrobić, potrzebują kilkakrotnego powtórzenia lub demonstracji. Słabsza pamięć krótkoterminowa oznacza też, że trudno jest im zapamiętać nowe słowa na lekcji i ich używać, potrzebują więcej czasu i samodzielnej nauki.
Autokontrola

Testujmy samych siebie. Sprawdzajmy, czego się nauczyliśmy i co pamiętamy, a czego nie. W trakcie uczenia się możemy sporządzać pytania do tekstu na które za kilka tygodni spróbujemy odpowiedzieć. Jeśli uczymy się słówek, w ramach nauki przygotujmy sobie krótki test ze zdaniami z wyciętymi słowami do zapamiętania, do którego wrócimy po kilku tygodniach.


Przeuczenie się

Powinniśmy powtarzać informacje, aż się ich przeuczymy, do oporu, aż do momentu kiedy zapamiętamy wszystko, bez wyjątku. Powtarzanie jest mozolnym, ale najbardziej skutecznym sposobem na zapamiętanie informacji.

Share:

0 comments:

Prześlij komentarz

Follow Me:

Recent Posts

Categories

Vocabulary (122) Grammar (81) Something interesting to watch :) (70) Something interesting to read (38) Idioms (32) How to learn (24) Word of the Week (24) Odds and ends (19) Exercises (15) Grammar Exercises (13) Jak się uczyć języków obcych (13) Iconographic (9) Songs (9) Tenses (9) Conditionals (8) Learning Apps (8) Something interesting to listen (8) How to learn new vocabulary (7) Books (6) Customs and Traditions (6) Other (6) Phrasal Verbs (6) Punctuation (6) BBC LEARNING (5) Christmas (5) Culture (5) Gramatyka (5) Listening Comprehension (5) Modal Verbs (5) Relative Clauses (5) Reported Speech (5) Adjectives (4) Articles (4) Confusing Words (4) Jak się uczyć w domu (4) Mowa Zależna (4) Present Perfect (4) Present Perfect Simple (4) Pronunciation (4) Worksheets (4) Activities for teachers (3) Aplikacje do nauki języka angielskiego (3) Come (3) Confusing Verbs (3) FISZKI (3) Future (3) How to learn grammar (3) Ideas for teaching (3) Jak ćwiczyć słuchanie (3) Lessons (3) Let's (3) Must (3) Past Simple (3) Past Tenses (3) Present Perfect Continuous (3) Question Tags (3) Questions (3) Recenzja (3) Second Conditional (3) Shall (3) Zdania Warunkowe (3) A/AN (2) Activities for students (2) Application (2) Apps (2) B2 (2) Cat Idioms (2) E-Learning (2) Egzaminy (2) Emails (2) Essay (2) Expressing your opinion (2) FOR and AGAINST ESSAY (2) First Conditional (2) Formal (2) Future Perfect (2) Have to (2) How to learn from songs (2) How to write emails (2) Inspiration (2) Irregular Verbs (2) Jak pisać (2) Jak sie uczyć rozumienia ze słuchu (2) Jak uczyć (2) Links (2) Listening (2) Lyrics (2) Make (2) Making suggestions (2) Matura (2) Music (2) Music Idioms (2) Noun (2) Noun+Of+Noun (2) Opinion (2) Passive Voice (2) Perfect Tenses (2) Phrases invented by Shakespeare (2) Prepositions (2) Present Continuous (2) Present Simple (2) Present Tenses (2) Przymiotnik (2) Questions from readers (2) Quizlet (2) Reported Speech Advanced (2) Reported Speech Podstawy (2) Rozprawka (2) Semi-Formal (2) State verbs (2) Strona Bierna (2) Style (2) THE (2) Third Conditional (2) Upperintermediate (2) Vocabulary exercises (2) Word Order (2) Writing (2) ZERO ARTICLE (2) 's (1) ANY (1) Advanced (1) Anatomy Idioms (1) Animal Idioms (1) Black Friday (1) Building Idioms (1) Can (1) Can't (1) Cats (1) Causative HAVE (1) Co czytać (1) Comma (1) Communication (1) Compound Nouns (1) Could (1) Creative Homework (1) Czasy (1) Deduction (1) Demonstrative Adjectives (1) Dictionaries (1) Digital Tools (1) Disambiguation (1) Do (1) Dopełniacz Saksoński (1) Dos & Don'ts (1) Drugi Okres Warunkowy (1) Duolingo (1) Euphemisms (1) Extra Practice (1) Facial Expressions (1) False Friends (1) Films (1) Football (1) Future Continuous (1) Future Forms (1) Future Simple (1) GONNA (1) Get (1) Good links (1) Have (1) Have Got to (1) Have sth done (1) History (1) Hobbit (1) Homework (1) How to pronounce English sounds? (1) How to teach (1) How to use Digital Tools for homework? (1) Hyphens (1) If (1) Informal (1) Interesting Phrases (1) Intermediate (1) Inversion (1) Jak czytać (1) Jak słuchać (1) Jak ułożyć pytanie (1) Jokes (1) Konkursy (1) Książki po angielsku (1) Kursy (1) LIKE (1) Learning Styles (1) Legal English (1) Make and Do (1) Materials for classroom (1) May (1) Memory (1) Might (1) Mind Idioms (1) Mixed Conditionals (1) Mnemonics (1) Modals of Deduction (1) Monty Phyton (1) Necessity (1) Need to (1) New Words (1) Non-verbal Communication (1) Object (1) Obligation (1) Oxford Comma (1) PBL (1) Pamięć (1) Past Continuous (1) Past Perfect Continuous (1) Past Perfect Simple (1) Personalizacja (1) Podcasts (1) Poetry (1) Poligloci (1) Ponglisz (1) Porównania (1) Position of Prepositions (1) Possessive 's (1) Practice (1) Prezenty (1) Project Based Learning (1) Pytania (1) QUANTIFIERS (1) Recording Vocabulary (1) Review (1) Royal Idioms (1) Rzeczownik (1) SOME (1) SVO (1) Saxon Genitive (1) Scotland (1) Silent Letters (1) Similes (1) Slang (1) Song (1) Soundtrack (1) Subject (1) Synonyms (1) Słownictwo (1) Teachers (1) Ted (1) Ted Ed (1) Thanksgiving (1) That (1) The sounds of English (1) The subjunctive (1) These (1) This (1) Those (1) Tradition (1) Trzeci Okres Warunkowy (1) Turkey (1) Used to (1) VSO (1) Verb (1) Verbs of the senses (1) Video (1) Videos (1) Vocaroo (1) Warm-Ups (1) WordBit (1) Wordable (1) ZAimki Wskazujące (1) Zero Conditional (1) as...as (1) be going to (1) fixed phrases (1) flashcards (1) methodology (1) pdf (1) photocopiable (1) synonimy (1) tryb łączący (1) wish (1)

Copyright © IngliszTiczer.pl | Powered by Blogger

Design by ThemePacific | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com